piątek, 4 marca 2016

Wielki Gatsby - F. Scott Fitzgerald


Tytuł: Wielki Gatsby
Tytuł oryginalny: The Great Gatsby
Seria itp.: -------
Autor: F. Scott Fitzgerald
Tłumacz: Ariadna Demkowska-Bohdziewicz
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Stron: 238

Po zakończeniu Wielkiej Wojny Nick nie miał zamiaru zostać w rodzinnych stronach, więc wyjeżdża do West Egg, gdzie zamieszkuje w skromnej rezydencji pomiędzy dwoma pałacami. Jeden z nich należy do jego pięknej kuzynki Daisy i jej rodziny. Drugi jest własnością tajemniczego jegomościa zwanego Gatsby. U niego co tydzień rozbrzmiewa głośna muzyka, zjeżdżają się setki gości i balują całą noc.Większość osób przyjeżdżających na te imprezy nawet nigdy nie spotkała właściciela. Na temat samego mężczyzny jest wiele plotek poczynając od studiów na Harvardzie, a kończąc na strasznym morderstwie. To wszystko sprawia, że facet jest tylko większą zagadką.

,,Moje rodzinne strony przestały już być ciepłym sercem świata,
wydawały mi się raczej jego nędznym krańcem [...]."

Cała powieść toczy się w towarzystwie ludzi bardzo bogatych. Główny bohater (Nick) jest osobą której każdy powierza swoje smutki, choć nie zawsze on tego chce. Ceni sobie spokój, ale nie odmówi pomocy przyjaciołom. Daisy jest snobistyczną lalką, która zawsze chce być w centrum uwagi. Jej małżeństwo z Tomem opiera się tylko i wyłącznie na pieniądzach. Prawdopodobnie, każdy w okolicy wie, że jej małżonek ją zdradza. Oprócz nich jest jeszcze Jordan, ona zdobyła najszybciej moją sympatię. Nie jest sztuczna, ani nie stara się nikomu zaimponować, po prostu jest sobą.

,,Postępowanie człowieka może wynikać z zasad twardych jak skała
albo niepewnych jak grzęzawisko,
 lecz przychodzi moment kiedy jest mi zupełnie obojętne, z czego wynika."

Fabuła tego opowiadania jest brutalnie rzeczywista. Pomimo wielowątkowości wszystko jest spójne. Historia głównie skupia się na wielkiej miłości Gatsbyego, niestety nie do końca jest ona odwzajemniona. Myślę, że każdego czytelnika zainteresowała zagadkowa przeszłość tytułowej postaci. Narracja z perspektywy Nicka jest bardzo dobrze przemyślana. Dzięki niej wiemy na tyle dużo by odnaleźć się w tej rzeczywistości, ale też na tyle mało by mieć satysfakcje z czytania. Ta opowieść jest jedną z tych, która nie daje tylko wiele emocji, ale również wnosi coś ważnego do naszego życia.

,,Tak oto dążymy naprzód, kierując łodzie pod prąd,
który nieustannie znosi nas w przeszłość."

Podsumowując: bohaterowie są bardzo ciekawi i świetnie wykreowani, a fabuła daje się ponieść. Warto tę książkę przeczytać ze względu na końcowy morał. Mnie osobiście bardzo przypadła do gustu, przyznam że się tego nie spodziewałam. Bardzo się cieszę, że dzięki BookAThonu miałam szansę, tak szybko poznać tę opowieść.


Ocena: 10/10

DO NASTĘPNEGO :)

By Crystall
Do wyzwania:

2 komentarze:

 1. Na mnie nie wywarła aż takiego wrażenia, ale zdecydowanie klasyk, po który warto sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem :) każdy ma prawo do swojego gustu, choć ja uważam, że to w dużej mierze zależy od nastawienia do lektury (oczekiwań itp.).
   Pozdrawiam :*

   Usuń

Przeczytałeś? Zostaw jakiś znak ;) Każdy wpis się liczy, a nas zachęca do dalszego pisania. Liczymy na Ciebie ;3