sobota, 28 stycznia 2017

Między książkami - Gabrielle Zevin

Tytuł: Między książkami
Tytuł oryginalny: The Stroried Life of A.J. Fikry
Seria itp.: ------
Autor: Gabrielle Zevin
Tłumacz: Łukasz Wiczak
Wydawnictwo: Foksal
Stron: 268

Do księgarni Ajaya przybyła młoda kobieta pracująca w wydawnictwie z najnowszą ofertą zimową. Mężczyzna zbył ją ozięble i stanowczo. Niedługo po tym staje się on ofiarą przestępstwa. To sprawia, że stał się ostrożniejszy i bardziej ponury niż zazwyczaj. Pewnego dnia wyszedł pobiegać, po powrocie czekała na niego dwuletnia dziewczynka. Przy sobie miała torbę, w której znajdował się list wyjaśniający całą sytuację. Z początku to wszystko wydawało mu się jednym, wielkim, nieśmiesznym żartem, jednak notatka rozwiała wszelkie jego wątpliwości. Po weekendzie spędzonym z małą Mają, postanowił zatrzymać ją do czasu aż opieka społeczna znajdzie dziecku porządny dom.

,,Żaden człowiek nie jest wyspą.
Każda książka jest wszechświatem"

Ajay Fikry jest ekscentryczny, gburowaty i samotny. Prowadzi własną księgarnię, choć klientów nie ma za wielu. Nie utrzymuje kontaktów z innymi ludźmi w większym stopniu niż jest to konieczne. Towarzystwo zapewniają mu stosy wielu książek, które mają swoje miejsce w każdym aspekcie jego życia. Jest postacią całkiem realną, choćby dlatego że nie jest tak do końca pozytywnym głównym bohaterem. Dane jest nam czytać jak zgorzkniały człowiek, który stroni od ludzi, wychowuje Maję.
Już na pierwszych stronach powieści pojawia się Amelia, pełna optymizmu i szczęścia kobieta. Można powiedzieć że ona jest przeciwieństwem księgarza pod wszystkimi względami. To właśnie dzięki niej go poznajemy. Możemy postawić się na jej miejscu, kiedy ten stary piernik nie przyjmuje jej oferty.

,,Mogę się okazać złą książką z ładną okładką."

Narracja jest trzecioosobowa, ale przede wszystkim skupia się na głównym bohaterze czyli Ajayu. Z początku styl autora wydawał się sztywny, jednak im dalej tym lepiej. Bardzo spodobały mi się przemyślenia księgarza zapisane kursywą, które pełniły role przerywnika, ponieważ nie ma tu standardowego podziału na rozdziały. Na kartach tej powieści przewija się całe mnóstwo tytułów (również samych nawiązań) do mniej lub bardziej znanych książek, m.in. Złodziejka książek; Wielki Gatsby; Żona podróżnika w czasie. Fabuła postępuje spokojnym tempem, w końcu obserwujemy życie zwykłych ludzi. Jest zwrot akcji, większość wątków się zamyka. Na koniec dostajemy możliwość własnej fantazji co to dalej się podziało.

,,Czytamy, bo chcemy czuć, że nie jesteśmy sami.
Czytamy, bo jesteśmy sami.
Czytając, nie jesteśmy sami."

Podsumowując, ta powieść mi się spodobała, mimo swojej prostoty. Mam tu na myśli że nie ma tu jakiejś dużej, szybkiej, porywającej, akcji. Książka jest uczuciowa, a z bohaterami można nawiązać więź. Na pewno będę wracać do tej historii, ponieważ jest krótka i bardzo szybko się ją czyta.

Pozdrawiam,
By Crystall

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przeczytałeś? Zostaw jakiś znak ;) Każdy wpis się liczy, a nas zachęca do dalszego pisania. Liczymy na Ciebie ;3