wtorek, 2 grudnia 2014

Mroczny Sekret - Libba Bray

Mroczny Sekret
Libba Bray
Seria: Magiczny Krąg - tom 1
Oryginalna nazwa: A Great And Terrible Beauty
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 358

"W życiu każdego człowieka przychodzi taka chwila, gdy musi dokonać wyboru, gdy hartuje się jego charakter. Mogłam wybrać inną drogę, ale nie zrobiłam tego."

Szesnastoletnia Gemma Doyle w niczym nie przypomina swoich rówieśniczek - panien o nienagannych manierach, które grzecznie odpowiadają na pytania i marzą o bogatym zamążpójściu. Gemma, osóbka uparta i przekorna, trafia do londyńskiej Akademii Spence po tragedii, która spotyka jej  rodzinę w Indiach. Dziewczyna jest samotna, dręczy ją poczucie winy  i nękają wizje przyszłości, które mają tę paskudną cechę, że zawsze się spełniają. Nie jest jednak zupełnie sama... Jej śladem podąża tajemniczy młodzieniec, który utrzymuje, że ma ją chronić przed mrocznymi siłami. W Spence Gemma zaprzyjaźnia się z najbardziej wpływowymi dziewczętami, odkrywa w sobie nadprzyrodzone zdolności, a także dowiaduje się o dawnych powiązaniach swojej matki z tajnym stowarzyszeniem nazywanym Zakonem. Tutaj czeka na nią przeznaczenie... jeśli tylko będzie potrafiła w nie uwierzyć.

"Mamy taką małą ceremonię inicjacyjną tutaj w Spence - uwielbiamy znęcać się nad innymi. Piękno, wdzięk i urok, doprawdy! Oto szkoła dla sadystek, które potrafią też serwować herbatę."

Powiem, że książka była dobra, ale czytałam lepsze. Spodziewałam się trochę więcej romansu i dreszczyku emocji. Po opisie z tyłu myślałam, że będzie więcej Kartika, który zrobił na mnie wrażenie. Jeśli chodzi o samą fabułę to nie była ona jakaś niesamowicie porywająca. Międzyświat który stworzyła autorka, był zabawny, a czytanie o problemach dziewczyn z XIX w. było... odciążające (po całym dniu w szkole).

"Biegnę za nią, tak naprawdę wcale jej nie goniąc. Biegnę, ponieważ mogę, ponieważ muszę. Ponieważ chcę zobaczyć, jak daleko dotrę, zanim będę musiała się zatrzymać."

Gemma jest bohaterką odważną i pewną siebie. Nie daje sobą pomiatać i potrafi pokazać pazury. Jednak podejmuje dobre decyzje. Felicity - rządzi wszystkimi (ma zamiłowanie do łowiectwa), ale pokazuje również swoje słabe strony. Pippa to marudna dziewczyna która wszystko dostaje (i strasznie mnie denerwuje). Oraz Ann, która się tnie... 

"Czasami nic nie czuje i bardzo się boję. Boję się, że przestanę w ogóle cokolwiek czuć. Po prostu zniknę gdzieś w sobie samej. [...] Po prostu muszę coś czuć."

Podsumowując - jest to lekka i przyjemna książka, którą szybko się czyta. Miło spędza się przy niej czas i jest relaksująca. Polecam osobą mającym ochotę odpocząć i pofantazjować.

7/10
Pozdrawiam
Sisley

"Takie właśnie jest życie - jedno wielkie kłamstwo. Iluzja, w której wszyscy odwracają wzrok i udają, że nie istnieje nic nieprzyjemnego, nie ma goblinów w ciemnościach, nie ma upiorów w duszy."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przeczytałeś? Zostaw jakiś znak ;) Każdy wpis się liczy, a nas zachęca do dalszego pisania. Liczymy na Ciebie ;3