poniedziałek, 13 lutego 2017

Długo i szczęśliwie - Soman Chainani

Tytuł: Długo i szczęśliwie
Tytuł oryginalny: The Last Ever After
Seria itp.: Akademia Dobra i Zła (3)
Autor: Soman Chainani
Tłumacz: Małgorzata Kaczarowska
Wydawnictwo: Jaguar
Ilustrator: Iacopo Bruno
Stron: 527

,,Powoli dopuściła samotność do siebie,
przyjrzała się jej i obserwowała,
jak wpija się w jej serce niczym potwór stojący u drzwi."

Każda z dziewczyn otrzymała swoje własne 'szczęśliwe zakończenie', jedna u boku księcia, druga przy złym czarowniku. Jest to jednak tylko złudzenie, tak naprawdę...
'Szczęście' trwało tylko przez chwilę. Agata ciągle myślami wracała do swojej przyjaciółki, a Sofia tak długo jak tylko mogła odwlekała przyjęcia symbolu miłości od chłopca, który twierdzi, że uczyni ją królową. W Akademii natomiast pojawił się nowy podział, który nie uwzględnia Dobra. Baśń o dwóch czytelniczkach jeszcze się nie skończyła, a żadna z tej dwójki nie spocznie póki nie osiągnie swojego celu. Jedna pragnie wymarzonego, ale nieosiągalnego mężczyzny, druga zaś 'szczęśliwego zakończenia' dla siebie, psiapsiółki oraz Tedrosa.


,,Przestałam ufać jedynej osobie,
która w ogóle nauczyła mnie zaufania."

W tym tomie wydostajemy się zza bramy Akademii oraz granic miasta Gawaldonu, by lepiej poznać świat magii i baśni, jak i jego mieszkańców. Wcześniej się to zdarzało, ale tu jest tego więcej. Tym razem bohaterki przez większość stron są rozdzielone, a o postępie w ich historii równorzędnie informuje nas narrator trzecioosobowy. Bajkowy klimat został zachowany choć jest nieco mroczniejszy niż dotychczas.


Za to relacje między bohaterami są napięte i momentami mogą irytować, ciągle zmieniające się ich humory. Tedros - postać, która mnie tu chyba najbardziej denerwowała przez swoje niezdecydowanie oraz próbowanie na siłę być 'księciem', chroniąc przy tym swojej męskiej dumy. Nie wiem czy napisałam to dosyć zrozumiale, ale w razie co, chyba najlepiej opisze to stwierdzenie, że zachowywał się jak dzieciak, chłopczyk z podstawówki. W tym tomie są rozwiane pewne wątpliwości, które początki swoje miały już w pierwszej części. Samą książkę czyta się przyjemnie i szybko.


,,Męczeństwo dobrze brzmiało w teorii,
ale w praktyce było bezsensowne, idealistyczne i chore."


Uważam, że pomimo paru wad warto dokończyć tą serię, by poznać dalsze losy naszych przygłupawych bohaterów, odwiedzić po raz kolejny ten bajkowy świat, a może nawet poznać jakieś jego sekrety. Ujmę to tak jeśli, przeczytałeś/-aś dwa poprzednie tomy i ci się podobało to sięgnij i po ten.

,,Serce tylko do czasu może iść pod wiatr,
potem nauczy się go akceptować."
Pozdrawiam,
By Crystall


2 komentarze:

Przeczytałeś? Zostaw jakiś znak ;) Każdy wpis się liczy, a nas zachęca do dalszego pisania. Liczymy na Ciebie ;3