piątek, 18 września 2015

Partials. Częściowcy - Dan Wells

Partials. Częściowcy
Dan Wells
Seria: Partials - tom 1
Oryginalna nazwa: Partials
Tłumaczenie: Paweł Ziemkiewicz
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 416

"Jestem silniejsza, niż próby, którym mnie poddają."


99.9% ludzkości została wybita przez wirus RM. Dzieci umierają w przeciągu 3 dni po urodzeniu. Najmłodsza osoba na Ziemi ma 14 lat. Tylko Częściowcy są odporni na RM. Są bronią, która po wygraniu wojny zbuntowała się... Kira - 16-letnia medyczka, postanowiła zrobić wszystko, by zbadać jednego z nich. Uważa bowiem, że lekarstwa powinno szukać się u źródła...

Partials szczerze mnie zaskoczyło. Myślałam, że będzie to książka typu Niezgodna lub Igrzyska Śmierci, a okazała się czymś nowym. Dystopia, która nie skupia się na typowej walce z przywódcami itp., tylko na znalezieniu leku na RM, badaniach, nauce. Czuję jednak niedosyt, brakuje mi czegoś w tej pozycji... Może romansu, który zazwyczaj jest w takich książkach. Tutaj natomiast mamy coś w rodzaju tej normalnej, nieprzesłodzonej miłości, której i tak praktycznie nie ma, a bynajmniej nie odczuwa się jej. Może mi również brakować naprawdę żwawej akcji, ponieważ czytając towarzyszyła mi monotonia i przemyślenia które trudno było zrozumieć (chodzi mi o te badania dotyczące RM, chociaż i tak były one uproszczone do maksimum).

"- Jestem nikim, z kim moglibyście mieć kłopoty [...] I nikim, kto mógłby mieć problem z wami."


Kira jest bohaterką inteligentną, szybko łączy fakty i myślę, że zasługuje na miano medyka. Jest dość żywiołowa, przez co nie każdy jej plan jest dobrze przemyślany, co niesie za sobą różne skutki. Inni bohaterowie, nieważne czy chwilowi czy obecni przez całą książkę byli dość płascy i ... nieistotni? Nie zwracało się na nich zbyt dużej uwagi... Chyba, że na Częściowca (taki fajny ♥, jakby).
Zaciekawiła mnie wizja przyszłości, która została przedstawiona w tej pozycji. Koniec świata, mogłabym powiedzieć. To jak przyszło im żyć, co musieli znosić i zwłaszcza to, dlaczego pozostało ich tak mało, jest bardzo trudne do wyobrażenia.

"- Każde życie ma inny cel - wyjaśniła Nandita - i niektórzy odnajdują swój łatwiej niż inni. Najważniejsze [...] jest to, że niezależnie od owego celu, nie stanowi on jedynego wyboru."

Faktem jest, że Częściowcy są dobrze dopracowani, nic nie zdarzyło się "przez przypadek". Mimo tej lekko odczuwalnej monotonii, było parę momentów, które naprawdę mnie zaskoczyły, dla których myślę, że warto przeczytać tą powieść.
Jedna z miliarda perspektyw przyszłości, która skrywana jest na stronicach tej książki naprawdę wstrząsa. Ustawa Nadziei, rozłamy w ludziach, bunty, to wszystko sprowadza się do końca ludzkości, którą Kira chce uratować, nawet za cenę własnego życia. Uważam, że warto sprawdzić tą pozycję i samemu ją ocenić. Polecam ;).

"- Nie możesz być w połowie bohaterem [...]."

8/10
Pozdrawiam
Sisley

2 komentarze:

 1. Czytałam tę książkę już ponad rok temu, ale wciąż pamiętam o tym Częściowcu, który okazał się tak niesamowicie intrygujący :D Niestety jako całość pamiętam, że nie do końca przypadła mi ta książka do gustu. Miała coś w sobie, ale też czegoś jej zabrakło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaa, Częściowiec <3. Rzeczywiście, po skończeniu poczułam, że czegoś mi zabrakło. Jednak mi książka przypadła do gustu, ale oczywiście każdy ma swój ;).
   Pozdrawiam - Sisley ;3

   Usuń

Przeczytałeś? Zostaw jakiś znak ;) Każdy wpis się liczy, a nas zachęca do dalszego pisania. Liczymy na Ciebie ;3